Barszcz Sosnowskiego.

Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca informuje, że zgodnie z Uchwałą Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie z dnia 14.09.2015 r. tutejsza gmina, uzyskała dotacje na realizację zadania pt. „Likwidacja Barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca”.
Przedmiotowym programem, zostaną objęte miejsca występowania tej niebezpiecznej rośliny, wskazane przez samych mieszkańców, za pomocą pisemnych zgłoszeń składanych w miesiącu sierpniu bieżącego roku.


W związku z występowaniem Barszczu Sosnowskiego na obszarze naszej gminy, pragniemy powtórnie przedstawić kilka informacji na temat tej niezwykle niebezpiecznej rośliny.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną dwuletnią należącą do rodziny baldaszkowatych. W naturalnych siedliskach osiąga on wysokość do 1,5 m. W Polsce warunki rozwoju dla tego chwastu są wyjątkowo korzystne, dlatego niektóre okazy dorastają nawet do 3,5 m wysokości. Młode rośliny są bardzo podobne do siewek barszczu zwyczajnego. Liścienie są wydłużone, pierwsze liście początkowo są okrągławe, a w miarę wzrostu stają się trójkątne. Do końca wegetacji jesiennej tworzą rozetę o liściach osiągających od 15 do 35 cm wysokości. Z tej rozety, pod koniec maja lub na początku czerwca, zaczyna wybijać łodyga. Liście wyrastające z rozety są bardzo duże i osiągają niekiedy od 150 do 200 cm długości. Łodyga oraz wszystkie liście na dolnej stronie są delikatnie pokryte włoskami. Korzeń kształtu palowego, w górnej części dość silnie rozgałęziony, wrasta nawet do 200 cm głęboko w ziemię, jednak jego największa masa znajduje się w warstwie do głębokości około 30 cm. Kwiatostany tworzą baldachy złożone z baldaszków. Największy baldach jest położony centralnie i posiada średnicę od 30 do 70 cm. Proces dojrzewania nasion rozpoczyna się w drugiej połowie lipca, po ich wydaniu roślina obumiera w sposób naturalny.
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą. Roztarte liście lub łodyga mają charakterystyczny zapach kumaryny. Parzące działanie tego związku nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, nie gojące się rany i długo nie zanikające blizny oraz zapalenie spojówek.
Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Ta negatywna cecha Barszczu Sosnowskiego spowodowała konieczność intensywnego zwalczania tego chwastu.
Metoda mechaniczna jest najprostszą metodą zwalczania rośliny. Najskuteczniejsze jest niszczenie jesienią roślin jednorocznych. Termin jesienny należy uznać za najlepszy, ponieważ w tym okresie najłatwiej jest rozpoznać ten gatunek po silnych, dorodnych rozetach. Niszczenie roślin może polegać na ręcznym ich usuwaniu (dłońmi w rękawicach) przy pomocy motyk bądź też specjalistycznego sprzętu. Barszcz Sosnowskiego można także niszczyć mechanicznie w drugim roku wegetacji, gdy wyrastają pędy. Zabiegi te koniecznie należy wykonywać przed owocowaniem, a najkorzystniej tuż przed lub w trakcie kwitnienia. Najbardziej powszechną i skuteczną metodą jest jego wykaszanie. Na ogół, w ciągu jednego sezonu, potrzebnych jest co najmniej od 2 do 4 zabiegów wykaszania.

Gmina Kocmyrzów-Luborzyca od 2014 r. uczestniczy w projekcie pt. „Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego (Heraceleum Sosnowskyi Manden)” realizowanym przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Celem projektu jest inwentaryzacja, monitoring, zniszczenie i wyeliminowanie przedmiotowej rośliny w 30 gminach Małopolski oraz wybranych obszarach należących do uniwersytetu Rolniczego i Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w województwie małopolskim.
Więcej informacji na temat ww. programu znajdą Państwo na stronie internetowej: www.barszczsosnowskiego.ur.krakow.pl
Jednocześnie informujemy, że obszar działania programu jest ograniczony i został wyznaczony już ponad dwa lata temu, gdy cześć lokalizacji ognisk występowania Barszczu Sosnowskiego w naszej gminie, nie była znana. Biorąc pod uwagę, że każdy właściciele gruntu odpowiada za stan swojego terenu w przypadku wykrycia rośliny na swojej działce, należy zachowując odpowiednie środki ostrożności, starać się usunąć tą niebezpieczną roślinę. Szczegółowych informacji i porad w zakresie bezpiecznego i skutecznego niszczenia Barszczu Sosnowskiego, można szukać w biurze ww. projektu, pod numerem tel. 12 66 24 325 i mailowo: bpe@ur.krakow.pl


Zgłoszenie występowania barszczu Sosnowskiego

Urząd Gminy Kocmyrzów-Luborzyca zwraca się z prośbą do mieszkańców o wskazywanie miejsc występowania roślin barszczu Sosnowskiego. Pozyskane od Państwa informacje posłużą do przygotowania wniosku w celu pozyskania środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na likwidację barszczu na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą do tych mieszkańców Gminy, u których na działkach lub na gruntach sąsiednich występuje barszcz Sosnowskiego o wypełnienie formularza „zgłoszenie występowania barszczu” i przekazanie go do Urzędu gminy Kocmyrzów-Luborzyca, Dziennik Podawczy (hol I piętro) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 sierpnia 2015 r. - formularz zgłoszenia (DOC, 24 kB)