Uchwała antysmogowa dla Małopolski
Wprowadzenie: Jacek Kaczmarczyk   
03.07.2017.

Urząd Gminy Kocmyrzów-Luborzyca przypomina, iż w dniu 1 lipca br. weszła w życie tzw. „Uchwała antysmogowa dla Małopolski”, przyjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego w dniu 23 styczna 2017.
Przedmiotowy akt prawa wprowadza na terenie województwa małopolskiego, wymogi jakościowe dla paliw w tym dla węgla i drewna oraz dla instalacji w których następuje spalanie paliw stałych.

Od 1 lipca 2017 r. funkcjonuje zakaz stosowania:

  • mułów i flotów węglowych (węgiel kamienny i brunatny o uziarnieniu 0-3 mm)
  • drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%

Jednocześnie nowo instalowane kotły, muszą spełniać określone wymagania, zgodnie z którymi nie będą mogły emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. W powstających domach nie ma możliwości instalacji kotła na węgiel lub drewno, który nie spełnia żadnych norm emisji zanieczyszczeń. Dopuszczalne, są jedynie nowoczesne kotły piątej klasy. Mieszkańcy Małopolski, którzy posiadają kotły niespełniające standardów emisyjnych, zgodnie z ww. uchwałą, będą musieli je wymienić do końca 2022 r. Kotły trzeciej i czwartej klasy będą musiały zostać wymienione do końca 2026. istniejące kotły klasy 5 będą mogły być eksploatowane bezterminowo. Kominki będą musiały charakteryzować się sprawnością cieplną na poziomie 80 proc. Na już istniejących kominkach, które nie spełniają tego wymogu, będzie trzeba zamontować urządzenia redukujące emisję pyłu tj. np. elektrofiltry.

 

Podsumowanie wymagań uchwały antysmogowej dla Małopolski
Więcej informacji o regulacjach małopolskiej "Uchwały Antysmogowej"

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »