Akcja "Zwalniam przy szkole" - edycja II
Wprowadzenie: Jacek Kaczmarczyk   
03.10.2017.

W poniedziałek 25 września br. na terenie naszej gminy, już po raz drugi przeprowadzona została w naszej gminie akcja „Zwalniam przy szkole”. Jej organizatorami byli, tak jak i w roku ubiegłym radni naszej Gminy. Jej głównym celem było zwrócenie uwagi kierowcom na konieczność zachowania szczególnej ostrożności podczas jazdy w okolicach placówek oświatowych (szkoły, przedszkole). W ramach akcji w pobliżu szkół w Luborzycy i Goszycach zorganizowane zostały nietypowe punkty kontroli kierowców, w skład których obok policjantów wchodzili uczniowie szkół podstawowych specjalnie ucharakteryzowani na ofiary wypadków drogowych. Nagradzali oni prawidłowo jadących kierowców specjalnymi zapachami do samochodu, które ufundowała firma „VIBROBET”, natomiast osoby łamiące przepisy ruchu drogowego „karali” symbolicznymi rózgami, przygotowanymi wspólnie z paniami działającymi w „Klubiku Babci i Wnuczka”. W tym roku w akcji udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Luborzycy, Goszyc, Karniowa, Kocmyrzowa oraz Łuczyc.

O lokalizacji jakże nietypowych punktów kontroli zadecydowała Komenda Powiatowa Policji w Krakowie, kierując się potrzebą zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa biorącym w niej udział uczniom. Pomysłodawczyni akcji – radna Gminy Katarzyna Koneweckab-Hołój oceniając tegoroczną edycję, wyraziła opinię: „Bardzo nas cieszy, że akcja, dała taki oddźwięk. Droga powiatowa w Luborzycy, przy której znajduje się największy w gminie kompleks edukacyjny, do którego uczęszczają dzieci ze szkoły podstawowej, młodzież z klas gimnazjalnych oraz przedszkolaki jest bardzo ruchliwa i niebezpieczna ze względu na liczne skrzyżowania z drogami gminnymi i duży ruch samochodowy. Akcja „Zwolnij przy szkole” to swoiste dopełnienie starań naszego samorządu o poprawę stanu bezpieczeństwa na tym odcinku drogi. Jesteśmy zdania, że coroczne nagłaśnianie problemu bezpieczeństwa dzieci na drogach ma głęboki sens i ostatecznie przyniesie pozytywne efekty. Liczymy, że zaplanowana przez powiat modernizacja tego miejsca i nowe rozwiązania oznakowania drogowego zostaną jeszcze w tym roku zrealizowane. Podobnie jak i w roku ubiegłym, także i teraz mogliśmy liczyć na media, które wspierają tego typu inicjatywy, jak podjęta przez nas akcja. Relacje z niej mogliśmy, w tym roku zobaczyć w TVP Kraków, Polsat News, a w Radiu Kraków posłuchać wypowiedzi dzieci biorących w niej udział. Ponadto reportaż z naszej akcji zostanie. W najbliższym czasie wyemitowany w programie „Jedź Bezpiecznie", realizowanym przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego.
Z kolei oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie st. aspirant Barbara Szczerba stwierdziła , że: "Akcja „Zwalniam przy szkole”,to akcja, która w bardzo istotny sposób zwraca uwagę na problem bezpieczeństwa drogowego, szczególne zaś w kontekście zagrożeń na jakie narażeni są uczniowie udający się do szkoły lub też z niej wracający. Realistyczna charakteryzacja dzieci uczestniczących w akcji, jako ofiar wypadku drogowego, stanowi ważny element oddziaływania psychologicznego, uświadamiającego kierowcom możliwe skutki ich nieprawidłowych zachowań na drodze”
Organizację tegorocznej II edycji akcji „Zwalniam przy szkole” wsparły władze Gminy Kocmyrzów- Luborzyca, Sejmik Województwa Małopolskiego, Powiat Krakowski, Komenda Powiatowa Policji w Krakowie. Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego, Telewizja i Radio Kraków, a także firma „Vibrobet”.
Dopełnieniem poniedziałkowej akcji jest konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, działających na terenie gminy Kocmyrzów-Luborzyca, o którego wynikach poinformujemy Państwa w kolejnym wydaniu „Wiadomości Lokalnych”

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »