Przed nami akcji profilaktyki zdrowia oczu dzieci - ZDROWOOCZNI !
Wprowadzenie: Jacek Kaczmarczyk   
17.04.2018.

Komisja Planowania i Inicjatyw Społecznych Rady Gminy w skład której wchodzą radni: Łucja Nagacz (Skrzeszowice- Łososkowice), Katarzyna Konewecka-Hołój (Luborzyca), Michał Gomółka (Kocmyrzów) już rok temu rozpoczęła organizację akcji prozdrowotnych na terenie naszych szkół.

Ubiegłoroczna akcja „ZDROWOŻERCY” - pokazała dzieciom ile sztucznych dodatków można znaleźć w codziennych posiłkach i smakołykach oraz wskazała drogę do właściwych wyborów i decyzji żywieniowych.
W tym roku chcemy poruszyć równie ważny problem krótkowzroczności u dzieci. Okuliści biją na alarm, obecnie można tą wadę nazywać już epidemią. Krótkowzroczność pojawia się najczęściej w okresie szkolnym, kiedy to oczy naszych dzieci przez dłuższy czas pracują na bliskich odległościach. Dodatkowo niekorzystnie działa na nie sztuczne oświetlenie. U niektórych dzieci wada pojawia się już w początkowym okresie nauki, w wieku 6-8 lat, a u innych nieco później – 12-15 lat. Coraz częściej występowanie krótkowzroczności u dzieci łączone jest z intensywną praca wzrokową, związaną z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran telewizora lub monitora kom. Szacuje się, że dziecko spędza tak czas nawet do kilku godzin dziennie. Mięśnie oka po dłuższym czasie spędzonym w szkole nad książkami i zeszytami są tak zmęczone jak inne mięśnie po znacznym wysiłku fizycznym. Jednak w przeciwieństwie do takich treningów, oko nigdy nie odpoczywa. Po szkole dzieci odrabiają lekcje, a później spędzają czas przed telewizorem czy komputerem, co w znaczny sposób wpływa na pogorszenie ich wzroku.

23.04 i 25.04 lekarze okuliści z oddziału Okulistyki Dzieci Szpitala Żeromskiego odwiedzą szkoły i przedszkola na terenie gminy Kocmyrzów – Luborzyca i porozmawiają z dziećmi jak można dbać o oczy aby były jak najdłużej naszym oknem na świat.

Wszystkie dzieci będą mogły również wziąć udział w konkursie plastycznym (szczegóły na plakacie oraz u dyrekcji, nauczycieli szkół i przedszkoli). Na zwycięzców czekają wyjątkowe nagrody których fundatorami są WK Optyk Wiesław Koczorowski oraz Samorząd i Urząd Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.
Takie działania są konieczne i bardzo zasadne, mamy wspólny obowiązek przeciwdziałać chorobom i różnego rodzaju wadom u dzieci spowodowanym złymi nawykami, żywieniem i stylem życia. Każdy rodzaj profilaktyki w jakimś stopniu spełnia swoją rolę i poszerza wiedzę najmłodszych a także rodziców na temat wskazanego problemu. Osoby które zapraszamy do spotkania z dziećmi opracowują plan spotkania z dziećmi tak aby temat był zrozumiały i docierał nawet do kilkulatka. Temat profilaktyki zdrowia oczu dzieci nie jest tak popularny jak inne zagadnienia, postanowiliśmy w tym roku zająć się właśnie nim aby nauczyć najmłodszych jak mogą dbać o swój wzrok, ćwiczyć go i pozwalać odpoczął po ciężkim dniu - mówi radna pani Katarzyna Konewecka-Hołój, pomysłodawczyni akcji.

Patronami akcji „ZDROWOOCZNI” są Starosta Krakowski pan Wojciech Pałka oraz Wójt Gminy Kocmyrzów – Luborzyca pan Marek Jamborski.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »