To jest archiwalna wersja strony!

Zamieszczone na niej tresci moga byæ zdezaktualizowane.

Aktualna strona znajduje siê pod adresem:

www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl


KRZYSZTOFORZYCE

Nazwa miejscowo¶ci Krzysztoforzyce jest nazw± patronimiczn± od nazwy osobowej pochodzenia chrze¶cijañskiego: „Kr(z)ys(z)topor” czyli Christophorus (Krzysztof).

Pierwsza pisana wzmianka odnosz±ca siê do Krzysztoforzyc pochodzi z 1374 roku. Zachowane zapisy ¼ród³owe pozwalaj± stwierdziæ i¿ miejscowo¶æ ta ju¿ od XIV wieku by³a w³asno¶ci± szlacheck±. Od XIV do XVI wieku miejscowo¶æ ta nale¿a³a do rodziny Krzysztoporskich herbu Nowina (pocz±tkowo pisz±cych siê „z Krzysztoporzyc” ). Pierwszym znanym z imienia w³a¶cicielem tej miejscowo¶ci jest odnotowanych w dokumentach z 1381 roku

Wawrzyniec z Krzysztoforzyc. Warto w tym miejscu wspomnieæ, i¿ wed³ug przekazu zawartego w „Liber beneficiorum...” Jana D³ugosza w po³owie XV stulecia Krzysztoforzyce by³y w³asno¶ci± Jana z Koniecpola.

W wieku XVII w³a¶ciciele Krzysztoforzyc wywodz± siê g³ównie spo¶ród ¶redniozamo¿nej szlachty. I tak w 1629 r. Krzysztoforzyce nale¿± do niejakiego Giebu³towskiego a w roku 1680 do Seweryna lub Marcina Kalinowskiego. Na tle pozosta³ych miejscowo¶ci dzi¶ tworz±cych Gminê Kocmyrzów-Luborzyca, siedemnastowieczne Krzysztoforzyce wyró¿niaj± siê najwiêksz± w tym rejonie ilo¶ci± czynszowych gospodarstw ch³opskich ( np. w 1629 r. by³o ich tutaj a¿ sze¶æ). Istnia³a wówczas w Krzysztoforzycach tak¿e karczma.

Po upadku I Rzeczypospolitej Krzysztoforzyce sta³y siê jedn± z przygranicznych miejscowo¶ci monarchii austriackich Habsburgów, która podobnie jak i pozosta³e miejscowo¶ci dzisiejszej Gminy Kocmyrzów-Luborzyca nale¿±ce do zaboru austriackiego w okresie 1815 – 1846 by³a czê¶ci± Wolnego Miasta Krakowa.

W XIX stuleciu maj±tek w Krzysztoforzycach by³ w³asno¶ci± rodziny Micha³owskich. Warto w tym miejscu wspomnieæ i¿ w³a¶nie w Krzysztoforzycach zmar³ 9 czerwca 1855 roku Piotr Micha³owski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XIX wieku.

Oko³o 1880 roku dokumenty wymieniaj± jako w³a¶cicielkê Krzysztoforzyc Juliê Micha³owsk± . Istnia³a wówczas w Krzysztoforzycach prywatna kaplica w której nabo¿eñstwa odprawiane by³y kilka razy do roku, a tak¿e ochronki dla dzieci.

W okresie miêdzywojennym (1918-1939) Krzysztoforzyce wchodzi³y w sk³ad Gminy Ruszcza, Powiat Krakowski. Zgodnie zdanymi z 1925 roku miejscowo¶æ liczy³a 305 mieszkañców, wyznania katolickiego. Maj±tek ziemski w Krzysztoforzycach nadal pozostawa³ w rêkach wspomnianej ju¿ rodziny Micha³owskich. Pozostali on ich w³asno¶ci± a¿ do roku 1945, a ostatni± w³a¶cicielk± by³a Maria Micha³owska.

Po wprowadzeniu w ¿ycie postanowieñ dekretu o reformie rolnej ( 1945 r.) podobnie jak i inne maj±tki ziemskie na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, maj±tek w Krzysztoforzycach zosta³ rozparcelowany.