Transmisja Sesji Rady Gminy - wyjaśnienie problemów technicznych

W dniu wczorajszy tj. 22.11.2018 r. odbyła się I Sesja Rady Gminy Kocmyrzów – Luborzyca  kadencji 2018-2023. Było to jednocześnie pierwsze posiedzenie Rady Gminy w pełni rejestrowane za pomocą urządzeń audiowizualnych oraz transmitowane na żywo w internecie.
Transmisja ta cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców i sympatyków gminy, jednak nie udało się jej przeprowadzić bez pewnych trudności. Dotarły do nas informacje, że niektórzy mieli problemy z dostępem do strony z transmisją (strona nie wyświetlała się, była blokowana przez lokalne oprogramowanie antywirusowe) lub też, że transmisja była przerywana. Poniżej postaram się wyjaśnić najczęstsze z zidentyfikowanych problemów, które wystąpiły w trakcie prowadzenia transmisji.

1. Przy próbie wejścia na stronę z transmisją wyświetlany był komunikat "Połączenie nie jest bezpieczne". Sytuacja ta związana jest z rodzajem i konfiguracją programu antywirusowego u użytkownika. Strona z transmisją opatrzona jest certyfikatem wystawionym dla domeny sesja.pl (z pojedynczym prefixem – w naszym przypadku jest to: kocmyrzow-luborzyca). Z tego powodu adres strony z dwuczłonowym prefixem: www.kocmyrzow-luborzyca (screenschot pkt.1) nie jest poprawnie weryfikowany przez system zabezpieczeń na komputerze użytkownika. Należy przyjąć jedno z poniższych rozwiązań:
    1. usunąć prefix "www" w adresie strony, wchodząc bezpośrednio przez adres kocmyrzow-luborzyca.sesja.pl (rozwiązanie ZALECANE)
    2. kliknąć: Zaawansowane, Dodaj wyjątek – w ten sposób dodając stronę z jej certyfikatem do zaufanych i odświeżyć stronę - wtedy powinna wyświetlić się ona prawidłowo. Ponowne wejście na stronę z tak zaufanym certyfikatem nie będzie wiązało się już z żadnymi dodatkowymi komunikatami.
  1. Słaba jakość połączenia internetowego użytkownika, w wyniku czego transmisja nie przebiegała płynnie lub była przerywana.
    Na urzędowe adresy mailowe dotarło kilka zrzutów ekranu z urządzeń mobilnych, na których występowały problemy z transmisją Sesji Rady Gminy. Dało się na nich zauważyć słabą jakość sygnału GSM – mimo że miały one zestawione połączenia w standardzie LTE, to jednak siła sygnału sięgała jedynie 2 z 5 "kresek". Mogło to być przyczyną zrywania transmisji.
  1. Z rozmów z wykonawcą zainstalowanego u nas systemu otrzymaliśmy informację, że w dniu wczorajszym również i oni mieli nietypową awarię routera dostępowego, pośredniczącego w łączności naszego systemu z ich serwerami streamingującymi. Dlatego wszystkie gminy, którym świadczą usługę streamingu transmisji Sesji Rady Gminy miały pewne problemy z łącznością. Objawiało się to chwilowymi przerwami w transmisji. Otrzymaliśmy jednocześnie zapewnienie od wykonawcy, że usterkę udało się zidentyfikować i do czasu kolejnych sesji zostanie ona usunięta.

Mimo wyżej opisanych problemów wczorajsza Sesja Rady Gminy została zarejestrowana, a kompletny zapis audio-video jej przebiegu zamieszczony został jeszcze w dniu wczorajszym tj. 22.11.2018 r. w archiwum transmisji na stronie kocmyrzow-luborzyca.sesja.pl

Ze swej strony zobowiązuję się dołożyć wszelkich starań, aby kolejne Sesje Rady Gminy Kocmyrzów – Luborzyca transmitowane były już bez przeszkód, a każdy z zainteresowanych mieszkańców mógł na żywo oglądać ich przebieg nie musząc z niecierpliwością oczekiwać na publikację materiału w archiwum nagrań.

Informacje o wszelkich błędach w przebiegu transmisji lub dodatkowe uwagi proszę kierować na adres webmaster@kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl

Jacek Kaczmarczyk
Pełnomocnik Ochrony Informacji Niejawnych