Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Czysta woda jest nie tylko zasobem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów, lecz także medium, z którego korzystamy każdego dnia. W domowym otoczeniu używamy jej do gotowania, sprzątania, mycia i spłukiwania. Woda jest wykorzystywana do produkcji naszej żywności i większości przedmiotów codziennego użytku.

Jednym z problemów, z którym przyszło nam się zmierzyć jako społeczeństwu są nie tylko zmniejszające się zasoby dostępnej wodny pitnej, ale i stale pogarszająca się jej jakość. Niestety zatrzymanie nadmiernego drenażu zasobów wodonośnych w tym tych najcenniejszych czyli podziemnych (głębinowych) w związku ze stale rosnącym rozwojem gospodarczym i osadniczym, jest trudne ale nie niemożliwe. Jednym z rozwiązań jest gromadzenie wód deszczowych i roztopowych w celu ich wykorzystania zamiast wody pobranej z wodociągu. Jednakże jeszcze ważniejszą powinnością są starania zmierzające do ograniczenia zanieczyszczenia już istniejących zasobów wody pitnej.

Przypomnijmy, iż zanieczyszczenia wód to wszystkie niekorzystne zmiany ich cech fizycznych, chemicznych i biologicznych, spowodowane wprowadzeniem nadmiernych ilości substancji organicznych i nieorganicznych, które uniemożliwiają wykorzystanie wód do picia i celów gospodarczych. Zanieczyszczenia mogą mieć źródła naturalne lub spowodowane działalnością człowieka. Na obszarze naszej gminy, nie najistotniejsze są zanieczyszczenia wody powstające w wyniku działalności zakładów przemysłowych, intensywnego rolnictwa czy transportu drogowego. Zdecydowanie dominującym problemem wydaje się być zagospodarowanie ścieków bytowych pochodzących z gospodarstw domowych. Niestety problem starych nieszczelnych lub nielegalnie opróżnianych szamb jest bagatelizowany przez część mieszkańców. Wypływ lub wylewanie ścieków jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, grożącym zanieczyszczeniem bakteriologicznym i chemicznym gleby oraz wody. Większość bakterii chorobotwórczych, które wraz ze ściekami przedostają się do gleby i wód podziemnych, jest w stanie przeżyć w tych środowiskach ok. 3 miesięcy. W tym czasie są w stanie pokonać znaczne odległości i skazić teren znajdujący się daleko od miejsca wypływu ścieków. Zanieczyszczenia chemiczne powodują skażenie terenu wokół domu, są wchłaniane przez rośliny, w tym także warzywa w ogródku. Znane są przypadki skażenia płodów rolnych których powodem było wylewnie zawartości szamba na pola uprawne.

Jednym z zabiegów mającym przeciwdziałać ww. zagrożeniom są kontrole wywozu nieczystości z nieruchomości. Polskie przepisy regulują konieczność udokumentowania wywozu nieczystości ciekłych z nieruchomości (wykonanego przez podmiot posiadający stosowne uprawnienia). Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposażonej w szczelny zbiornik bezodpływowy (szambo) ma obowiązek udokumentowania wywozu nieczystości płynnych z nieruchomości. Dowodem na przestrzeganie przepisów mogą być umowy z firmami zajmującymi się wywozem nieczystości oraz rachunki za regularnie wykonane usługi. Bardzo ważne jest, aby umowy były podpisane z przedsiębiorstwem, które posiada pozwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz transportowanie nieczystości płynnych. Powyższy obowiązek jest dokładnie opisany w treści paragrafu 3 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, przyjętego Uchwałą Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Nr XX/148/2016 z dnia 27.07.2016 r. Zgodnie z zapisem ww. aktu prawa miejscowego, właściciel nieruchomości wyposażonej w szambo lub przydomowa oczyszczalnie ścieków jest zobowiązany do udzielania organowi kontrolującemu informacji związanych z usuwaniem nieczystości ciekłych oraz okazywania do wglądu dokumentów potwierdzających legalne odprowadzanie ścieków i osadów ściekowych za okres ostatniego roku.

Biorąc pod uwagę powyższe tut. urząd gminy regularnie prowadzi kontrole faktur i umów związanych z wywożeniem nieczystości ciekłych z nieruchomości. Czynności sprawdzające prowadzone są w dwojaki sposób. Realizowane są kontrole bezpośrednie w terenie oraz rozsyłane są wezwania listowne. W okresie od września 2018 r. do września 2019 r. przeprowadzono ponad 260 kontroli bezpośrednich w terenie i 500 kontroli, w trakcie których wylosowani właściciele budynków zostali zobowiązani do przedłożenia w terminie 14 dni od odebrania wezwania dokumentów potwierdzających wywóz ścieków. Należy wyraźnie podkreślić, iż udokumentowane odbiory ścieków winny być zbieżne z ilością wody pobranej z sieci wodociągowej, nie licząc wody bezpowrotnie zużytej np. na podlewanie trawnika, wykonywanie zabiegów ochrony roślin czy też do pojenia zwierząt. Wyniki podsumowujące najnowszy cykl kontroli, przekażemy w następnym tekście dotyczącym gospodarki wodnościekowej na obszarze naszej gminy.

2019-09-19