Pamięci księdza Kazimierza Jancarza

2 kwietnia br. odbyła się w Luborzycy uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej śp. księdza Kazimierza Jancarza, w 30 rocznicę Jego śmierci.

Tablica ta powstała dzięki wspólnym staraniom parafii w Luborzycy, krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga z Luborzycy oraz redakcji gazety parafialnej „Krzyż Luborzycki”.

Śp. ksiądz Kazimierz Jancarz przybył do luborzyckiej parafii w lutym 1989 roku, po śmierci jej dotychczasowego proboszcza ks. Józefa Nowobilskiego. Początkowo został jej administratorem, a po upływie kilku miesięcy proboszczem. Wcześniej ksiądz Kazimierz Jancarz przez wiele lat pełnił posługę duszpasterską w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach, był wieloletnim duszpasterzem „Solidarności” w Nowej Hucie, inicjatorem słynnych czwartkowych Mszy Św. za Ojczyznę, odprawianych przez niego w Mistrzejowicach.

W okresie stanu wojennego ks. Kazimierz blisko współpracował m.in. z Lechem Wałęsą, który w 1989 roku odwiedził Go w Luborzycy. Podczas swego pobytu w Luborzycy Ks. Kazimierz podjął szereg działań, które miały prowadzić do wielu zmian w życiu parafii i jej mieszkańców. Przy wsparciu parafian doprowadził m. in. do przebudowy plebani, budowy nowej wikarówki. Podjął również ksiądz proboszcz K. Jancarz liczne przedsięwzięcia mające na celu ożywienie życia parafialnego. W roku 1991 rozpoczął wydawane gazety parafialnej „Krzyż Luborzycki”, założył także lokalne luborzyckie radio parafialne „Krzyż Południa”, które swoją pierwszą audycję wyemitowało 21 czerwca 1991 roku. Powołał do życia Parafialne Gimnazjum Gospodarcze im. ks. Jerzego Popiełuszki. Założył biuro pielgrzymkowe „Pielgrzym”, które organizowało wyjazdy pielgrzymkowe do miejsc świętych. Ksiądz K. Jancarz był także autorem dwujęzycznego (polsko-łacińskiego) „Parafialnego śpiewnika liturgicznego” wydanego w Luborzycy. Staraniem ks. proboszcza K. Jancarza wybudowany został Dom Wspólnoty Parafialnej, posiadający wielofunkcyjną salę, kuchnię, pomieszczenia przeznaczone dla gimnazjum gospodarczego, a także część hotelową. Dziś budynek ten, gruntowanie przebudowany pełni funkcję Domu Spotkań im. Ks. Kazimierza Jancarza Stowarzyszenia Rodziny Błogosławionego Adolfa Kolpinga w Luborzycy. Powstałe dzięki staraniom proboszcza K. Jancarza Stowarzyszenie to zostało założone w roku 1992, pozostając dziś jednym z najtrwalszych symboli Jego działalności w Luborzycy. Niestety przedwczesna śmierć księdza Kazimierza 25 marca 1993 roku uniemożliwiła realizację wielu planowanych przez Niego przedsięwzięć i projektów.

Niedzielną uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. księdza Kazimierza Jancarza rozpoczęła koncelebrowana Msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Luborzycy pod przewodnictwem proboszcza parafii księdza Tadeusza Majchra. Okolicznościową homilię wygłosił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a Mszę świętą w luborzyckiej świątyni uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe Duszpasterstwa Ludzi Pracy parafii Mistrzejowice oraz Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga w Luborzycy.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się pod budynek plebanii, na ścianie której umieszczona została tablica upamiętniająca śp. księdza Kazimierza Jancarza. Tę drugą część luborzyckich uroczystości rozpoczęło krótkie wystąpienie księdza proboszcza Tadeusza Majchra, w trakcie którego powitał On obecnych na niej Gości, w osobach: pani Małgorzaty Krajewskiej, siostry śp. księdza Kazimierza Jancarza, Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Marka Jamborskiego, Przewodniczącej Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Małgorzaty Doniec, Członka Zarządu Powiatu Krakowskiego Tadeusza Nabagło, Radnych Powiatu Krakowskiego Beaty Bartoszek i Włodzimierza Tochowicza, Zastępcy Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr Michała Wenklara oraz Przewodniczącego Zarządu Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce Roberta Prusaka. Po powitaniu z krótkimi wystąpieniami do obecnych na uroczystości w Luborzycy zwrócili się pani Małgorzata Krajewska, Wójt Gminy Marek Jamborskiego oraz dr Michał Wenklar.

Kolejnym punktem uroczystości był akt odsłonięcia tablicy, którego wspólnie dokonali: pani Małgorzata Krajewska, siostra śp. księdza Kazimierza Jancarza, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy ksiądz Tadeusz Majcher oraz dr Michał Wenklar -

Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Krakowie. Po odsłonięciu tablicy modlitwę odmówił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który następnie dokonał symbolicznego aktu jej poświęcenia.

Ostatnim akordem uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej śp. księdzu Kazimierzowi Jancarzowi było złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów. Złożyli je: w imieniu Samorządu Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Wójt Marek Jamborski wraz z Przewodniczącą Rady Małgorzatą Doniec, w imieniu Powiatu Krakowskiego członek Zarządu Tadeusz Nabagło wraz z radnymi Beatą Bartoszek i Włodzimierzem Tochowiczem, w imieniu Oddziału IPN w Krakowie Zastępca Dyrektora dr Michał Wenklar, w imieniu parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach pan Grzegorz Kowalski, w imieniu Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland S.A. Kraków pan Wiesław Jakubiec.

Po zakończeniu ceremonii odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej śp. księdza Kazimierza Jancarza, w sali głównej Domu Spotkań Rodziny Kolpinga w Luborzycy odbył się panel dyskusyjny zatytułowany „ Kazimierz Jancarz – jakim go pamiętamy?”, którego gośćmi specjalnymi byli: ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – historyk, prezes Fundacji im. Brata Alberta, dr hab. Łucja Marek – Oddział IPN w Krakowie oraz dr Jan Franczyk – psycholog, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, zaś moderatorem dyskusji redaktor naczelny „Krzyża Luborzyckiego” Maciej Rodak.

2024-03-15