Wystawa #StolenMemory już w Gmina Kocmyrzów - Luborzyca!

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2023 w godzinach 9.00 - 15.00 na Park and Ride w Kocmyrzowie (przy Ośrodku Zdrowia) będzie można oglądać polsko-ukraińską wystawę #StolenMemory, zrealizowaną przez Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich.

Ekspozycja prezentuje historie ofiar obozów koncentracyjnych i przedmioty zabrane im w chwili zatrzymania, a także zachęca do włączenia się w poszukiwania rodzin, którym dziś zwracane są te ostatnie pamiątki po bliskich.

Wśród zachowanych przedmiotów są obrączki ślubne, zegarki, długopisy czy portfele ze zdjęciami. #StolenMemory to kampania, której celem jest zwrot zachowanych z czasu II wojny światowej depozytów. Od czasu rozpoczęcia kampanii w 2016 r. odnaleziono już ponad 830 rodzin na całym świecie. Wystawa nie jest jednak opowieścią o zachowanych w archiwum przedmiotach. Pamiątki te stają się jednak punktem wyjścia do odtworzenia historii ofiar nazistowskich prześladowań i przywracania pamięci o ich tragicznych losach.

Zapraszamy do odwiedzenia tej niesamowitej wystawy!

Zapraszamy szkoły z terenu naszej gminy, które jeszcze tego nie zrobiły do zgłoszenia chęci udziału w prelekcji na temat wystawy i jej odwiedzenia.

2024-03-15