Zawarta umowa o dofinansowanie projektu pn. „Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Kocmyrzów – Luborzyca”

W dniu 26 marca 2024 r. została zawarta umowa pomiędzy Gminą Kocmyrzów – Luborzyca, a Zarządem Województwa Małopolskiego o dofinansowanie projektu pn. „Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Kocmyrzów – Luborzyca”, w ramach działania 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, typ B Funkcjonowanie ekodoradców w gminach z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dzięki realizacji projektu będzie możliwość kontynuacji zatrudnienia ekodoradców, którzy będą prowadzili akcje informacyjno – edukacyjne i spotkania z grupami opiniotwórczymi z zakresu ochrony klimatu, aktualizowali bazę CEEB, świadczyli szeroko pojęte poradnictwo związane m. in. ze zjawiskiem ubóstwa energetycznego i aplikowaniem o środki na poprawę efektywności energetycznej, edukacji w zakresie oszczędności energii, OZE, możliwości dofinansowania, uchwały antysmogowej, korzyści płynących z wymiany kotłów węglowych, zagrożeń zdrowotnych i ekonomicznych związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

Ekodoradcy będą zachęcali mieszkańców do wymiany nieefektywnych kotłów grzewczych, dokonywania termomodernizacji budynków oraz instalacji OZE.

Dla mieszkańców dotkniętych ubóstwem energetycznym będzie świadczone doradztwo oraz będą rozpowszechniane i przekazywane akcesoria umożliwiające zwiększenie oszczędności w zakresie energii i wody np. żarówki LED, termostaty grzejnikowe, perlatory, reduktory prysznicowe czy ekrany grzejnikowe.

Dodatkowo realizacja projektu pozwoli na wyposażenie ekodoradców w profesjonalny sprzęt, ułatwiający działania doradcze, edukacyjne czy inwentarzowe np.: elektroniczny, mobilny terminal inwentaryzacji; kamerę termowizyjną; miernik jakości powietrza z wyświetlaczem.

Całkowita wartość projektu wynosi: 588 235,29 zł:

- dofinansowanie ze środków UE w wysokości 500 000,00zł tj. 85%;

- środki własne: 88 235,29 zł tj. 15%.

2024-04-16