Zalecenia i zasady postępowania w odniesieniu do wilka.
W okresie ostatnich kilku dni, doszło do obserwacji pojedynczych osobników lub jednego przemieszczającego się wilka w obrębie naszej gminy. Nie odnotowano, żadnych incydentów związanych z atakiem tych zwierząt na psy czy zwierzęta hodowlane. Jednakże sam fakt występowania wilka w terenach zamieszkałych, budzi niepokój wśród społeczności.
Wilk jest drapieżnikiem, który z racji swoich uwarunkowań może być niebezpieczny dla człowieka. Zazwyczaj jednak boi się ludzi i unika z nimi kontaktu. Spotkania na linii człowiek-wilk mają charakter incydentalny. Jednakże ten gatunek zwiększa swoją liczebność i zasięg występowania, przez co jest coraz częściej obserwowany nawet w miejscach, gdzie od dawna nie występował. Wilki, w tym szczególnie młode osobniki, wędrują czasem na duże odległości, aby znaleźć partnera i miejsce na założenie grupy rodzinnej. Migracja pomiędzy większymi kompleksami leśnymi, może odbywać się także przez szlaki komunikacyjne oraz w pobliżu obszarów zabudowanych.
W przypadku spotkania z wilkiem najważniejsze jest zachowanie spokoju i unikanie gwałtownych ruchów. Wilki zazwyczaj unikają kontaktu i szybko oddalają się po zauważeniu człowieka. Jeśli jednak zwierzę wyraźnie się zbliża, należy unieść ręce i machać nimi szeroko. Można także głośno krzyknąć w jego kierunku.
Z uwagi na możliwe zaniepokojenie mieszkańców lokalnej społeczności związane z obecnością wilków, opracowane zostały zalecane działania dotyczące postępowania w takich przypadkach: