„Małopolskie tężnie solankowe” – zakończenie prac

„Budowa prozdrowotnej strefy aktywności dla mieszkańców Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, dostosowanej do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami”

Zakończone zostały prace związane z budową ogólnodostępnej tężni solankowej przy świetlicy wiejskiej będącej siedzibą biblioteki oraz Klubu Senior+ w Kocmyrzowie.

Konstrukcja tężni solankowej została wykonana ze świerku z dachem pokrytym gontem bitumicznym. Dla oświetlenia tężni zastosowano taśmę ledową. Teren przyległy został utwardzony i wyposażony w 4 ławeczki i kosz na śmieci.

Obok tężni znajduje się tablica z opisem/zasadami korzystania z obiektu oraz tablica informacyjna       o realizacji zadania przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.

Koszt realizacji zamyka się kwotą 50 tys. zł, w tym dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach Programu  „Małopolskie tężnie solankowe”  wynosi 35 tys. zł (70 % kosztów brutto).

Tężnia dzieła jak filtr powietrza, które dzięki działaniu tężni jest uwolnione od zanieczyszczeń i mocno nawilżone. Wdychanie  solnego „aerozolu” reguluje pracę układu oddechowego i wskazane jest dla osób z alergią oddechową, astmą  czy nieżytem nosa. Wspomaga również leczenie stanów zapalnych zatok a dodatkowo ma działanie relaksacyjne. Stąd, mikroklimat  wytwarzany przez działanie tężni  to prosty sposób prowadzenia profilaktyki zdrowotnej, zwłaszcza dla seniorów i osób z opisanymi dolegliwościami, w celu poprawy ich stanu zdrowia i samopoczucia.

2021-12-29