Renowacja pomnika-mogiły w Karniowie

W miesiącu wrześniu 2018 r. w miejscowości Karniów zostały wykonane prace remontowo – budowlane związane z renowacją wojskowego Pomnika – Mogiły z okresu I wojny światowej. Całkowity koszt przeprowadzonego remontu wyniósł 9500,00 zł brutto.

Przypomnijmy w tym miejscu, iż odremontowany obiekt to Pomnik - Mogiła w Karniowie usytuowany przy drodze powiatowej. Jest to mogiła zbiorowa, której główną część stanowi postument z tablicą, na której znajduje się napis: „1914 KU CZCI ŻOŁNIERZOM POLEGŁYM ZA WOLNOŚĆ I OJCZYZNĘ”, a wieńczy go rzeźba przedstawiającą ptaka (orzeł górski). W mogile tej pochowanych jest 10 żołnierzy armii austro-węgierskiej, poległych lub zmarłych w listopadzie i grudniu 1914 r., podczas tzw. Bitwy o Kraków. W toku badań archiwalnych historykom udało się zidentyfikować nazwiska tylko dwu poległych żołnierzy, pochowanych w mogile zbiorowej w Karniowie. Są to żołnierze armii austro-węgierskiej: Giovanni Primo Galetti i Ernst Mislap.

2020-01-14