Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Autobusy hybrydowe do obsługi linii aglomeracyjnych

W dniu 4 października 2018 r. na placu przy budynku Centrum Kultury i Promocji w Baranówce odbyła się uroczysta prezentacja autobusów hybrydowych, które będą obsługiwały linie aglomeracyjne również na terenie naszej gminy. Mieszkańcy sąsiadujących z Krakowem gmin będą mogli korzystać z 9 autobusów hybrydowych, wyprodukowanych przez firmę Solaris Bus & Coach SA. Są to autobusy 4-letnie, wcześniej wykorzystywane w Skandynawii. To pierwszy taki zakup MPK SA w Krakowie, gdzie pojazdy zostały sprowadzone z myślą o komforcie tych osób, które podróżują na dłuższych trasach z podkrakowskich miejscowości.


To dlatego w tych pojazdach znalazło się nietypowe wyposażenie, którego nie znajdziemy w dotychczas kupowanych autobusach do obsługi linii miejskich. Autobusy będą posiadać dwie pary drzwi, tachograf samochodowy oraz wysokie, miękkie fotele z zagłówkami i z pasami bezpieczeństwa dla pasażerów. W środku będzie także sporo miejsc siedzących, bo 35. W sumie może w nim jednocześnie podróżować prawie 90 pasażerów. Wszystkie autobusy będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic elektronicznych, monitoring, automaty biletowe. Nowe autobusy będą nie tylko komfortowe dla pasażerów, ale także przyjazne dla środowiska. Napęd hybrydowy, dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego m.in. podczas zatrzymania na przystankach, zużywa mniej paliwa, a tym samym emituje mniej zanieczyszczeń. Koszt zakupu jednego autobusu to 730 000 zł netto.


Przypomnijmy, że zanim krakowski przewoźnik sprowadził te autobusy były one testowane w ubiegłym roku na liniach aglomeracyjnych, m.in. na linii nr 222 (Czyżyny Dworzec – Słomniki Osiedle), czyli jednej z najdłuższych linii bo liczącej ok. 25 km.
Obecnie Kraków posiada już 22 autobusy hybrydowe. Po dostawie 12 autobusów hybrydowych marki Volvo, która jest zaplanowana w tym roku, pojazdów z takim napędem będzie w Krakowie 34.

https://www.youtube.com/watch?v=9d7IK7XAvNA&feature=share

 

Fot./tekst: materiały własne oraz biuro prasowe MPK Kraków

2019-01-09