Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczna roślina!

Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczna roślina!

W związku z występowaniem Barszczu Sosnowskiego na obszarze naszej gminy, pragniemy powtórnie przedstawić kilka informacji na temat tej niezwykle niebezpiecznej rośliny.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) z uwagi na swoją ekspansywność i łatwość w rozprzestrzenianiu się i wypieraniu innej roślinności wymaga intensywnego i systematycznego zwalczania. Roślina ta ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzące substancje, szkodliwe właściwości tych roślin ujawniają się szczególnie w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. Kontakt ludzi z nadziemnymi częściami tych roślin powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, a także zapalenie spojówek. Uczulenie skóry podobne jest do oparzenia, w wyniku którego powstają trudno gojące się rany.

Zabieg niszczenia barszczu Sosnowskiego z zachowaniem szczególnych środków ostrożności należy wykonać mechanicznie przez wycinanie całych roślin, bądź metodą chemiczną (przy zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa) poprzez opryskiwanie preparatami chemicznymi przeznaczonymi do zwalczania roślin wieloletnich np. Roundap 360 SL. Szczegółowy opis

https://piorin.gov.pl/files/userfiles/awarchol/pliki_lub/dnf/barszcz_sosnowskiego_ulotka.pdf

Gmina Kocmyrzów - Luborzyca w bieżącym roku realizuje działanie związane z usuwaniem roślin barszczu Sosnowskiego w ramach dofinansowania uzyskanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zwalczanie roślin barszczu Sosnowskiego prowadzone jest na gruntach zgłoszonych do projektu przez właścicieli działek w latach wcześniejszych.

Z uwagi na fakt, że barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną kwarantannową, nie jest zwalczana z urzędu. Mając na uwadze zapisy przepisów art. 47 i 48 kodeksu cywilnego drzewa i inne rośliny są częściami składowymi gruntu, na którym rosną. Części składowe gruntu (w tym przypadku stanowiska barszczu Sosnowskiego) znajdujące się w na gruntach prywatnych stanowią wówczas własność właściciela gruntu. Stąd też obowiązek utrzymania zieleni we właściwym stanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia spoczywa na posiadaczu nieruchomości.

W związku z powyższym informuje się o obowiązku usuwania w obrębie działek prywatnych, oraz będących w użytkowaniu podmiotów gospodarczych i instytucji, całych roślin, a w szczególności kwiatostanów w fazie kwitnienia, przed zawiązaniem nasion, tak by nie dopuścić do ich wysiewu.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat barszczu Sosnowskiego zamieszczonymi w niniejszej ulotce.

Pliki do pobrania:
2019-07-01