Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca

Gmina Kocmyrzów-Luborzyca po raz kolejny włączyła się do kampanii – Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w dniach od 16 do 22 września 2022r. z inicjatywy Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu.

 

W tych dniach Ekodoradcy z Urzędu Gminy Kocmyrzów-Luborzyca zorganizowali szereg akcji edukacyjno-promocyjnych w przedszkolach oraz na parkingach „Parkuj i jedź” w Baranówce oraz Łuczycach.

W tym roku hasło przewodnie to „Lepsze połączenia”. Celem kampanii jest promowanie ekologicznych form mobilności oraz zachęcanie ludzi do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń, co będzie miało wpływ na poprawę jakości powietrza, oszczędność pieniędzy i czasu, poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego oraz bezpieczeństwa na drogach.

22 września to był „Dzień bez Samochodu” – w tym dniu zachęcając mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej i parkingów park&ride w naszej Gminie, przeprowadzono akcje informacyjne z mieszkańcami na temat ochrony powietrza i ETZT.

W ramach kampanii odwiedziliśmy przedszkole „Wesoła Gromadka” w Dojazdowie gdzie grupy 4,5 - 5 latków przygotowały wraz z wychowawcami prace dotyczące ekologicznych środków transportu, na pracach znalazły się m.in. rowery, hulajnogi. Odwiedziliśmy również Przedszkole Samorządowe „Akademia Przedszkolaka” w Luborzycy, gdzie grupy przedszkolaków przygotowały miniatury pojazdów takich jak autobus elektryczny, samochód elektryczny oraz hulajnogę. Dzieci zostały pouczone jak najlepiej zadbać o środowisko i jak postępować by nie zanieczyszczać powietrza, a także o segregacji śmieci i kompostowaniu. Nasi najmłodsi mieszkańcy z zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, za wykonane prace konkursowe zostali nagrodzeni upominkami. W ramach podziękowania dzieci wręczyły Ekodoradcą dyplom oraz samodzielnie przygotowane obrazki.

2022-09-26