Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

IV Orszak Trzech Króli w naszej gminie

Tegoroczne obchody Święta Objawienia Pańskiego zwanego potocznie Świętem Trzech Króli, które miały miejsce w niedzielę 6 stycznia 2019 r. rozpoczęły się o godzinie 10.30, kiedy to z parkingu obok Centrum Kultury i Promocji w Baranówce do kościoła parafialnego w Luborzycy wyruszył, zorganizowany już po raz czwarty gminny „Orszak Trzech Króli”. Jego głównym organizatorem było, jak co roku, Koło Gospodyń Wiejskich w Luborzycy, którego Przewodniczącą jest pani Jadwiga Walczak. W przygotowaniu IV Orszaku Trzech Króli, Koło Gospodyń z Luborzycy uzyskało znaczące wsparcie ze strony Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, parafii w Luborzycy, redakcji „Krzyża Luborzyckiego”, nad którym „pieczę” sprawuje ksiądz Mieszko Ćwiertnia, a także Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów „Jesienny Liść”, KGW z Goszyc oraz uczniów szkoły podstawowej w Goszycach. Przypomnijmy w tym miejscu, iż organizowany w tym roku „Orszak Trzech Króli”, tak jak i w latach ubiegłych został wpisany na ogólnopolską listę takich imprez, prowadzoną przez działającą w Warszawie Fundację Orszaków Trzech Króli.

 

Barwny korowód, prowadzony przez „Gwiazdę Betlejemską” i „Trzech Króli”, niosących symboliczne dary dla Jezusa – mirrę, kadzidło i złoto, któremu towarzyszyły okolicznościowe sztandary, w drodze do luborzyckiej świątyni zatrzymał się przed zorganizowaną po raz pierwszy, obok kościoła parafialnego„żywą Szopką Betlejemską”, gdzie „Trzej Królowie” złożyli swoje dary Maleńkiemu Jezusowi, czemu towarzyszyły śpiewane przez zespół wokalny „Serenada” kolędy.

 

Ta pierwsza, w historii luborzyckiej parafii „żywa Szopka Betlejemska” została przygotowana i zbudowana przez panów Pawła Prusaka, Marka Prusaka, Mirosława Rodaka oraz wikariusza luborzyckiej parafii księdza Mieszka Ćwiertnię. Zaś drzewo, z którego została ona wykonana ofiarował pan Andrzej Szwajca, a zwierzęta „wypożyczyli” państwo Anna i Witold Cuppa.

 

Po złożeniu darów, nasz gminny Orszak Trzech Króli udał się do Kościoła, w którym odprawiona została, przez księdza Krzysztofa Piechowicza, uroczysta Msza święta. Obchody tegorocznego Święta Trzech Króli 2019 zakończył przygotowany przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich tradycyjny poczęstunek dla wszystkich jego uczestników. I tak panie z KGW Goszyce przygotowały na tę wyjątkową okazję znakomity tradycyjny bigos, a panie z KGW w Luborzycy równie wspaniałe ciasta i szereg innych „smakołyków”, a także słodycze dla najmłodszych uczestników gminnego „Orszaku Trzech Króli”. Z kolei parafia w Luborzycy zaprosiła swoich parafian na tradycyjną kiełbaskę z grilla.

 

Organizatorzy tegorocznego IV Orszaku Trzech Króli pragną w tym miejscu serdecznie podziękować za udzieloną pomoc i wsparcie wszystkim instytucjom, organizacjom społecznym i osobą prywatnym zaangażowanym w organizację tegorocznego Orszaku.

 

Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia.

 

 

2019-01-11