Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Jubileusz 800-lecia parafii w Luborzycy

W niedzielę 19 czerwca 2022 roku, w luborzyckim kościele parafialnym, odprawione zostało uroczyste nabożeństwo z okazji przypadającego w tym roku Jubileuszu 800 - lecia powstania Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, powołanej do życia przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Tę wyjątkową, koncelebrowaną, Mszę Świętą odprawił Metropolita Krakowski Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, wspólnie z liczną grupą duchownych, spośród których zdecydowana większość, w rożnych okresach swojej działalności duszpasterskiej, związana była z luborzycką parafią. W nabożeństwie tym, obok parafian, uczestniczyli zaproszeni na to wyjątkowe w dziejach parafii święto Goście w osobach: Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesora Piotra Glińskiego, Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Wicemarszałka Senatu RP Marka Pęka, Poseł na Sejm RP Elżbiety Dudy, Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki, Starosty Powiatu Krakowskiego Wojciecha Pałki, Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Marka Jamborskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego Piotra Goraja, Przewodniczącej Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Małgorzaty Doniec, Radnych Powiatu Krakowskiego Beaty Bartoszek i Włodzimierza Tochowicza, Radnych i Sołtysów Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Uczestniczyły w nim również poczty sztandarowe jednostek OSP i szkół podstawowych działających na terenie luborzyckiej parafii oraz Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga z Luborzycy. Z kolei oprawę muzyczną przygotowali muzycy z Orkiestry Dętej "Kosynierzy" Luborzyca. Warto podkreślić, iż niedzielne nabożeństwo było pierwszą w historii parafii Mszą świętą transmitowanym "live" za pośrednictwem internetu.

 

Po zakończonym nabożeństwie, w imieniu parafian serdeczne podziękowania za przybycie do Luborzycy w ten wyjątkowy dzień i odprawioną Mszę Świętą wraz z symbolicznym bukietem kwiatów złożył, Metropolicie Krakowskiemu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, dr Marcin Chorązki wraz z małżonką. Z kolei z krótkim wystąpieniem zwrócił się do zebranych w świątyni Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesor Piotr Gliński, który podziękował za zaproszenie na tak szczególne święto, jakim jest Jubileuszu 800 - lecia powstania Parafii w Luborzycy.

Dopełnieniem tej części uroczystości było wystąpienie księdza Mieszka Ćwiertni, wikariusza parafii, który przybliżył Gościom historię najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej znajdujących się w tejże świątyni.

 

Dalsza część obchodów niedzielnego Jubileuszu odbyła się w Domu Spotkań Rodziny Kolpinga. W ich trakcie, proboszcz parafii w Luborzycy ksiądz kanonik Tadeusz Majcher, wręczył symboliczne, okolicznościowe grawery, będące wyrazem podziękowania dla osób, które w sposób szczególny przyczyniły się do organizacji obchodów 800-lecia parafii w Luborzycy. Z kolei, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, wręczył na ręce księdza proboszcza Tadeusza Majcher Medal Polonia Minor, przyznany przez Sejmik Województwa Małopolskiego Parafii w Luborzycy, z okazji 800-lecia jej istnienia. Pani poseł Elżbieta Duda przekazała księdzu proboszczowi okolicznościowy list gratulacyjny z okazji Jubileuszu parafii.

 

Zakończeniem niedzielnego święta był Piknik Rodzinny, który w godzinach popołudniowych zorganizowany został przed Domem Rodziny Kolpinga. W jego trakcie publiczności zaprezentowali się muzycy z luborzyckiej Orkiestry Dętej "Kosynierzy", pod batutą kapelmistrza Jarosława Ignaszaka , a także, działający przy Gminnym Centrum Kultury i Promocji, zespół wokalno-taneczny "Złoty Kłos", pod kierunkiem Kazimierza Cygana. Z kolei wikariusz luborzycki ksiądz Krzysztof Piechowicz przeprowadził pośród dzieci obecnych na Pikniku konkurs wiedzy religijnej. Na Pikniku Rodzinnych swoje wspaniałe umiejętności kulinarne zaprezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich działających w parafii luborzyckiej. Na stołach były więc m.in. różnorakie ciasta ale i tradycyjny domowy smalec oraz kiszone ogóreczki. Wszyscy chętni mogli także posłuchać, przy stoisku ekodoraców informacji dotyczących problemów związanych z ekologią i fotowoltaiką.

2022-06-20