Od 8 listopada 2021 roku wydawane będą nowe dowody osobiste. Do warstwy graficznej powróci podpis posiadacza dowodu, a w warstwie elektronicznej dowodów osobistych zamieszczane będą odciski palców. Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów.

Odciski palców będą pobierane od każdej osoby powyżej 12. roku życia, dlatego nie będzie już możliwości elektronicznego wnioskowania o wydanie dowodu osobistego. Opcja składania wniosku przez internet będzie możliwa tylko wtedy, gdy ubiegamy się o wydanie dowodu osobistego dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat.

Wprowadzane zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów ustawy o dowodach osobistych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157. Nowe regulacje mają na celu poprawę zabezpieczeń wydawania dowodów osobistych i ich obiegu w całej Unii Europejskiej.

Zmiany w przepisach nie powodują obowiązku wymiany dowodów, które posiadamy.

Wszystkie dowody osobiste wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują swoją ważność do terminów w nich określonych.

Przypominamy również, że od 4 marca 2019 r. każdy wydany dowód osobisty jest e-dowodem.

Aby skorzystać z elektronicznej warstwy dowodu osobistego, wystarczy nadać w dowolnym urzędzie miasta/gminy kody PIN dla funkcji elektronicznych i pobrać na smartfon aplikację eDO App, która umożliwia m.in.:

• podpisywanie dokumentów elektronicznych,

• otworzenie konta bankowego,

• korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta.

2021-10-29