Odsłonięcie pomnika ku czci ppor. Stanisława Nikodema Żywota

W dniu 27 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. 600 lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Wysiołku Luborzyckim miała miejsce szczególna uroczystość, a mianowicie odsłonięcie pomnika ku czci ppor. Stanisława Nikodema Żywota. Uroczystości rozpoczęły na się na sali gimnastycznej, gdzie po oficjalnym powitaniu zaproszonych gości i wszystkich obecnych na sali przez Wójta Gminy Marka Jamborskiego i Dyrektora Szkoły Stanisława Turka, została przybliżona sylwetka podporucznika Stanisława Nikodema Żywota przez dr Marcina Chorązkiego z Oddziału IPN w Krakowie.

Następnie wszystkim zebranym został przedstawiony okolicznościowy program artystyczny przedstawiający dzieje zbrodni katyńskiej, dramatyczną historię i tragiczną śmierć polskich jeńców wojennych, którzy znaleźli się w sowieckiej niewoli, po zdradzieckiej napaści Rosji sowieckiej 17 września 1939 roku. Program ten, był nie tylko wielką lekcją patriotyzmu i umiłowania polskości, ale także przestrogą i ostrzeżeniem dla nas przed barbarzyństwem i okrucieństwem jakie niesie ze sobą wojna. Sceny przygotowane przez uczniów szkoły w Luborzycy zapewne na długo zapadnią w pamięć wszystkich uczestników uroczystości.

Kolejno uroczystości przeniosły się na zewnątrz pod pomnik ppr. Żywota. Tutaj głos zabrała rodzina, w osobie Moniki Wojciechowskiej- Szewczyk. Kolejno przemawiali Wójt Gminy Marek Jamborski, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr Michał Wenklar, Mieszko Ćwiertnia z Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie.

Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali Pani Grażyna Piotrowska z rodziny Żywot, Wójt Gminy oraz zastępca dyrektora IPN w Krakowie.

Następnie ks. proboszcz Tadeusz Majcher, o.Jerzy Pająk i ks. Mieszko Ćwiertnia dokonali okolicznościowego poświecenia pomnika oraz Dębu Pamięci.

W dalszej części uroczystości Wójt Gminy, zastępca dyrektora oddziału IPN w Krakowie oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Miechów wręczyli dyrektorowi Szkoły Podstawowej Stanisławowi Turek akt powierzenia opieki nad miejscem pamięci ppor. Stanisława Nikodema Żywot.

Przedstawiciele "Krzyża Luborzyckiego", a za razem inicjatorzy zasadzenia " Dębu Pamięci" tj. dr Marcin Chorązki i ks. Mieszko Ćwiertnia wręczyli certyfikat Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, które prowadzi program sadzenia dębów upamiętniających ofiary NKWD - "Katyń... - ocalić od zapomnienia". Certyfikaty otrzymali dyrektor szkoły Stanisław Turek, oraz przedstawiciele rodziny ppor. Stanisława Nikodema Żywot.

•  Na zakończenie uroczystości nastąpiło uroczyste złożenie wieńców i kwiatów przez: przedstawicieli rodziny ppor. Stanisława Nikodema Żywota w osobach Grażyna Piotrowska, Monika Wojciechowska - Szewczyk, Celina Brodowska, Marta Dubak i Iwona Dubak
  • Wójta Gminy Kocmyrzów - Luborzyca Mareka Jamborskiego i Przewodniczącą Rady Gminy Małgorzatę Doniec,
  • Przedstawicieli IPN w Krakowie, zastępcę dyrektora dr Michała Wenklar oraz naczelnika Oddziału Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Macieja Korkuć
  • członka zarządu Powiatu Krakowskiego - Tadeusza Nabagło,
  • nadleśniczego Nadleśnictwo Miechów - Jana Karczmarskiego wraz z delegacją pracowników,
  • przedstawicieli Zarządu Gminnego OSP Gminy Kocmyrzów - Luborzyca - Prezesa Zbigniewa Wawro i Komendanta Andrzeja Szwajcę.
  • przewodniczącego Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu w Krakowie - Antoniego Wiatr wraz z ojcem Jerzym Pająkiem - kapelanem małopolskich środowisk niepodległościowych i kombatanckich.
2024-03-15