Program ochrony powietrza dla woj. małopolskiego - propozycje zapisów

Otwarte spotkanie w sprawie proponowanych zapisów przez Województwo Małopolskie w „Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”

W dniu 20 stycznia 2020 roku na sali obrad w tutejszym urzędzie gminy odbyło się otwarte spotkanie dla mieszkańców w sprawie propozycji zapisów nowego „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”. W spotkaniu wziął udział Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pan Piotr Łyczko, radni i sołtysi z Gminy Kocmyrzów – Luborzyca, pracownicy urzędu gminy, a także licznie przybyli mieszkańcy.

Program Ochrony Powietrza (POP) wyznacza szereg działań i obowiązków dla mieszkańców i samorządów, których celem jest osiągnięcie w całej Małopolsce dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w powietrzu: pyłu PM10, PM2,5, benzo(a)pirenu, dwutlenku azotu i ozonu.

Proponowane zmiany w Programie ochrony powietrza zaprezentował pan Piotr Łyczko. Wiele uwag i wątpliwości wzbudził zapis o zakazie stosowania węgla w nowo instalowanych od 2021 r. kotłach i ogrzewaczach. Pozostają terminy na wymianę kotłów pozaklasowych do końca 2022 i 3,4 klasy do końca 2026 r. W trakcie dyskusji mieszkańcy zwrócili uwagę na skomplikowaną procedurę ograniczającą dostępność funduszy z programów pomocowych w tym przede wszystkim w rządowym programie Czyste Powietrze. Kolejne obowiązki jakie zakłada POP to między innymi powołanie straży gminnej, znaczące zwiększenie ilości i zakresu kontroli palenisk indywidualnych, prowadzenie akcji proekologicznych, zamieszczanie na stronie internetowej gminy informacji o aktualnym stanie jakości powietrza na dany dzień, podejmowanie przez urząd gminy ekointerwencji, przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła w 100%, a także powołanie stanowiska ekodoradcy. Gmina Kocmyrzów – Luborzyca wiele z tych działań już realizuje z czego corocznie składa sprawozdania do Województwa Małopolskiego. Brak realizacji zapisów aktualnego Programu Ochrony Powietrza wiąże się z poważnymi karami finansowymi dla gmin.

Z wczorajszego spotkania i dotychczasowych doświadczeń samorządu gminy zostaną przesłane uwagi i wnioski do urzędu marszałkowskiego. Takie uwagi może skierować każdy mieszkaniec województwa, wystarczy zapoznać się z propozycjami w nowym Programie ochrony powietrza i ewentualne uwagi przesłać mailowo na adres powietrze@umwm.malopolska.pl do 24 stycznia 2020 roku.

Nowy program ochrony powietrza dostępny jest w załączonym pliku.

Pliki do pobrania:
2020-01-21