RELOKACJA UKRAIŃSKICH UCHODŹCÓW

Stu trzydziestu uchodźców zostało relokowanych z Polski do Portugalii. Z gminnego punktu noclegowego wyruszył konwój eskortowany przez portugalskich wolontariuszy. Przez kilka dni uchodźcy napływali do punktu zbiórki, jakim stał się gminny punkt noclegowy. Tam również ulokowano sztab dowodzenia akcją. Początkowo relokacja miała dotyczyć 60 osób, ale zdecydowano się zabrać ponad dwa razy tyle. Po uchodźców przyjechała grupa składająca się ze strażaków i wolontariuszy obrony cywilnej i parafian z miejscowości Mafra (niedaleko Lizbony). Konwój Pokoju z miejscowości Mafra wyruszył również na granicę wioząc kilka karetek medycznych, wyposażenie dla szpitali, sprzęt przeciwpożarowy i żywność. Akcja relokacji ukraińskich uchodźców do Portugalii ma być kontynuowana.

„Punkt noclegowy dla tak dużej grupy uchodźców powstał dzięki wsparciu i pomocy mieszkańców gminy. Dzięki nim mieliśmy wystarczająco miejsc do spania, ręczników, pościeli, a także wystarczającą ilość żywności. Portugalska ekipa była zaskoczona ogromną skalą zaangażowania mieszkańców w pomoc uchodźcom. Chcemy się angażować i wspierać kolejne podobne akcje”-podsumował Marek Jamborski – Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.

2022-03-15