Rozstrzygnięcie konkursu na plakat promujący kompostowanie i nie spalanie bioodpadów

W dniu 15 grudnia 2019 r. w Centrum Kultury i Promocji w Baranówce odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na zaprojektowanie plakatu promującego kompostowanie i nie spalanie bioodpadów. Wręczenie nagród poprzedzone zostało wykładem ekodoradcy Gminy na temat szkodliwości zanieczyszczenia powietrza, zapisów uchwały antysmogowej, a także działań podejmowanych przez samorząd gminy w trosce o jakość powietrza, w tym w szczególności wymiany kotłów starego typu, oraz systemowych i interwencyjnych kontroli palenisk na terenie gminy.

Celem konkursu było podnoszenie świadomości na temat szkodliwości spalania bioodpadów, a także korzyści wynikających z kompostowania. Konkurs skierowany był do uczniów i przedszkolaków z terenu Gminy Kocmyrzów – Luborzyca w trzech kategoriach wiekowych:

Kategoria pierwsza: przedszkole – zerówka,

Kategoria druga: klasy od I do III,

Kategoria trzecia: klasy od IV do VIII.

Konkurs był efektem finalnym cyklu prelekcji dotyczących kompostowania, zakazu spalania odpadów i bioodpadów. Prelekcje zostały przeprowadzone w październiku przez ekodoradcę Gminy Kocmyrzów – Luborzycy, panią Anetę Caba we wszystkich szkołach i przedszkolach na terenie gminy Kocmyrzów – Luborzyca. Podczas prezentacji przedszkolaki i uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo kompostować bioodpady, jakie z tego wynikają korzyści dla środowiska i w jaki sposób można wykorzystać kompost. Dodatkowo omówiony został temat szkodliwości spalania bioodpadów, takich jak skoszona trwa, liście, gałęzie. Uczestniczy czynnie brali udział w zajęciach, chętnie odpowiadali na zadawane pytania, wykazali się dużą wiedzą w tym zakresie. Wpłynęły 83 prace konkursowe. Jury w składzie Aneta Caba – ekodoradca Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, Jadwiga Łach – Przewodnicząca Komisji Ładu, Porządku publicznego i Ochrony Środowiska Rady Gminy Kocmyrzów – Luborzyca oraz Elżbieta Pierwoła – Plastyk Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie – Luborzycy, wyłoniło następujących zwycięzców:

Kategoria pierwsza (przedszkole – zerówka):

Miejsce I – Kacper Nowak (SP Goszcza)

Miejsce II – Jakub Czarnecki (SP Luborzyca)

Miejsce III – Jagoda Micek (SP Łuczyce)

Wyróżnienie: Oliwia Dudek ( SP Łuczyce), Natalia Dudek (SP Łuczyce)

Kategoria druga ( klasy I – III ):

Miejsce I – Joanna Kopeć (SP Luborzyca)

Miejsce II – Gabriela Pazdańska (SP Kocmyrzów)

Miejsce III – Olaf Wójcik (SP Karniów)

Wyróżnienie: Anna Gadzinowska (SP Łuczyce), Szymon Frań (SP Luborzyca)

Kategoria trzecia (Klasy IV - VIII):

Miejsce I – Adam Mietła (SP Pietrzejowice)

Miejsce II – Julia Nowak (SP Goszcza )

Miejsce III – Kinga Bugaj (SP Prusy)

Wyróżnienie: Agnieszka Kozera (SP Karniów), Maciej Śmiałek (SP Łuczyce), Rafał Baran (SP Maciejowice)

Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody za udział w konkursie.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach !

2019-12-16