Setne urodziny Pana Mieczysława Żurka

5 maja 2021 roku miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Tego dnia swoje setne urodziny obchodził mieszkaniec naszej gminy Pan Mieczysław Żurek z Łuczyc. Z tej wyjątkowej okazji Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Marek Jamborski złożył Dostojnemu Jubilatowi serdeczne gratulacje i życzenia kolejnych lat życia, bogatych w zdrowie i szczęśliwe chwile. Tego samego dnia życzenia Panu Mieczysławowi Żurkowi złożyli również przedstawiciele 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Setna rocznica urodzin okazała się wspaniałą okazją do wspomnień najważniejszych wydarzeń z życia Jubilata. Pan Mieczysław Żurek urodził się 5 maja 1921 roku w Luborzycy, gdzie jego rodzice byli właścicielami gospodarstwa rolnego. W Luborzycy nasz Jubilat ukończył szkołę siedmioklasową. W latach trzydziestych, jako młody człowiek aktywnie działał w luborzyckiej Organizacji Przysposobienia Wojskowego „Strzelec”. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, do której wstąpił w 1943 roku. Od 1944 roku był żołnierzem I Oddziału Zgrupowania ”Żelbet” 3. kompanii, 20. pułku piechoty 6. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, z którym przeszedł cały szlak bojowy. W lutym 1945 roku, został powołany do Szkoły Wojsk Pancernych w Modlinie, a po ukończeniu 6 miesięcznego kursu podoficerskiego został skierowany do Szkoły Oficerskiej Broni Pancernej. Z końcem roku 1946 został zdemobilizowany i wrócił do „ życia cywilnego”. Pracował w rodzinnym gospodarstwie rolnym, kontynuując równocześnie naukę. Po kilku latach ukończył szkołę średnią oraz specjalistyczny kurs kreślarski. Wówczas też podjął pracę w krakowskim Biurze Projektów Drobnej Wytwórczości. Pracując ukończył dodatkowo Technikum Budowlane. Po kilku latach został projektantem w Biurze Projektów Przemysłu Cementowego w Krakowie, gdzie pracował aż do chwili przejścia na emeryturę.

Już od ponad 70 lat życie Pana Mieczysława związane jest z Łuczycami, gdzie mieszka wspólnie z małżonką. Nasz Jubilat cieszy się dobrym zdrowiem i wspaniałą pamięcią, dzięki czemu może dzielić się swoimi wspomnieniami nie tylko z najbliższą rodziną, a więc małżonką, dwoma córkami i wnukiem, ale i wszystkimi którzy chcą poznać dzieje, nie tylko naszej Małej Ojczyzny. Nasz Dostojny Jubilat wciąż pozostaje człowiekiem aktywnym, od lat działa w organizacjach kombatanckich, w tym w Gminnym Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP. Obecnie jest także członkiem Komitetu Honorowego, działającego na rzecz ufundowania Sztandaru dla 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pan Mieczysław Żurek za swoją działalność patriotyczną uhonorowany został m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Grunwaldzką i Krzyżem Republiki Pińczowskiej.

Naszemu Dostojnemu Jubilatowi,Panu Mieczysławowi Żurkowi, z całego serca życzymy zdrowia i wszelkiej radości.

2021-05-05