Na prośbę Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przekazujemy zaproszenie na Święto Policji.
Policjanci i pracownicy Policji co roku obchodzą swoje święto w dniu 24 lipca. To dzień, który ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1995 roku i stanowi odwołanie do daty powołania Policji Państwowej – 24 lipca 1919 roku.
Centralne obchody Święta Policji odbędą się w Warszawie.
Policja regionu krakowskiego – Komenda Miejska Policji w Krakowie, Komenda Powiatowa Policji w Krakowie oraz Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie wraz z Oddziałem Prewencji Policji w Krakowie- zaprasza mieszkańców Krakowa i Małopolski na swoje święto, które uroczyście obchodzić będzie 21 lipca br. na Rynku w Krakowie.
O godz. 11.00 odbędzie się ślubowanie nowych funkcjonariuszy, wręczenie odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe a także uroczystość nadania sztandaru Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu Policjantów województwa małopolskiego. Po uroczystości defilada pododdziałów z udziałem orkiestry policyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
W godzinach od 10.00 do 17.00 na Rynku oraz na Małym Rynku czekać będzie wiele atrakcji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych – odbywać będzie się piknik bezpieczeństwa z udziałem wielu instytucji i służb.
W strefie edukacji obywatelskiej przygotowane zostało m.in. stoisko z prezentacją numeru alarmowego 112 oraz pracy na stanowiskach Centrum Powiadamiania Ratunkowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Dyspozytorni Medycznej. Przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa zaprezentują program Bezpieczny Kraków, dla dzieci przygotowali wiele ciekawych gier i konkursów.
Tych, którzy @lubią Małopolskę zapraszamy do quizów i konkursów tematycznych.
Będzie można także zasięgnąć porad z zakresu bezpieczeństwa polskich banknotów oraz cyberbezpieczeństwa usług finansowych – Narodowy Bank Polski zaprezentuje specjalną wystawę monet, omówi zabezpieczenia banknotów, a dla uczestników konkursów przygotował sejf z nagrodami.
Porad z zakresu bankowości udzielą także pracownicy Banku PKO BP.
Przedstawiciele służb – straży pożarnej, straży granicznej, GOPR-u, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego i policji zaprezentują specyfikę ich pracy, sprzęt jakiego używają podczas codziennej służby jak również przeprowadzą pokazy (np. pierwszej pomocy i ratownictwa). Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie na stanowisku profilaktyczno-edukacyjnym, promował będzie bezpieczne zachowania na drodze. Zaprezentowane zostaną motocykl oraz samochód policyjny jak również narko i alkogogle. We współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego dzieciom oraz młodzieży udostępnione zostanie miasteczko ruchu drogowego, a wspólnie z Moto Parkiem - Kraków symulator dachowania, który umożliwi zainteresowanym uczestnikom doświadczenie skutków zdarzeń drogowych w kontrolowanych warunkach. Stanowisko technika kryminalistyki przeniesie nas do świata policyjnych śledztw i nauki o śladach. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w ujawnianiu odcisków palców, a także poznać metody zabezpieczania śladów kryminalistycznych.
Uczniowie klasy mundurowej XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zapraszają na pokazy techniki i taktyki interwencji. Młodzież pokaże umiejętności, które rozwija w ramach przygotowania do służby w formacjach mundurowych.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej z Oświęcimia poprzez odniesienia historyczne i prezentacje przygotowane na swoje stoisko przeniesie nas w czasie do przedwojennej Policji. Wiedza historyczna i policyjna z tego zakresu pomoże odtworzyć specyfikę służby w przedwojniu.
Nie zabraknie także profilaktyki zdrowotnej i promocji zdrowia – na Małym Rynku będzie można wykonać badanie mammograficzne w mobilnym gabinecie medycznym obsługiwanym przez Geneva Trust Polska Sp.z o.o, dokonać pomiaru składu masy ciała czy skorzystać z porad zdrowotnych i dietetycznych na stanowisku prezentowanym przez Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie. Będzie można także oddać krew na stanowisku Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, do czego bardzo zachęcamy pamiętając o tym, że w sezonie wakacyjnym może być jej mniej w bankach krwi.
Zapraszamy także do strefy chilloutu i wellbeingu, oprócz chwili relaksu na leżakach z @lubiemalopolske, będzie można uczestniczyć w warsztatach antystresowych na stanowiskach przygotowanych przez Arenę Kraków S.A. – poprowadzą je dla Państwa trenerki Centrum Dobrego Życia w trzech turach w godzinach: 12:00-12:30, 13:30-14:00, 15:00-15:30. Dodatkowo, na najmłodszych uczestników pikniku czekają atrakcje sportowe, które zapewnią świetną zabawę i dużo pozytywnej energii.
Zachęcamy do zaczerpnięcia orzeźwiającej ,,kranowianki’’ prosto z beczkowozu Wodociągów Miasta Krakowa, do poznania wnętrza specjalistycznego pojazdu z sieci wodociągowej, a także wykonania własnego magnesu lub kolorowanki wodnej. W strefie wodnej przygotowane zostało także stanowisko Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oferujące liczne konkursy dla dzieci oraz aktywność informacyjno-promocyjną.
Na uczestników pikniku czeka podróż do świata lotnictwa, przygotowana przez Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.
Zapraszamy do zielonej strefy leśnej. Swoje stanowiska przygotowały: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska oraz Nadleśnictwo Limanowa. Na odwiedzających czeka leśna przestrzeń edukacyjna, w której poprzez interaktywne warsztaty przyrodnicze będzie można odkryć tajemnice lasu. Uczestnicy poznają ksylotekę, czyli leśną ,,bibliotekę drewna’’ i wezmą udział w zabawie przy leśnym kole fortuny.
Miłośników regionalnych smaków zapraszamy do spotkania z kuchnią powiatu krakowskiego – na Małym Rynku przysmaki skalskie i z terenu Liszek przygotują przedstawicielki Koła Gospodyń ze Skały oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Liszek.
Zapraszamy! Wspólnie dla bezpieczeństwa świętujmy razem!