Test czujnika mierzącego poziom stężenia pyłów w powietrzu.

W ramach realizacji projektu mającego umożliwić stały dostęp mieszkańcom naszej gminy do aktualnych danych dotyczących jakości powietrza w najbliższej okolicy, Urząd Gminy Kocmyrzów-Luborzyca zawarł umowę pilotażową z firmą Global Innovative Solutions, dotyczącą wypożyczenia do testów, sensora jakości powietrza, mierzącego stężenie pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 w powietrzu oraz temperaturę, wilgotność i ciśnienie.

Podobnie jak aktualnie użytkowane czujniki firmy Airly, testowane urządzenie mierzy w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat aktualnego stanu powietrza w lokalizacji, w której jest umieszczone. W ten sposób możliwe jest sprawdzanie on line jakim powietrzem oddychamy za pomocą ogólnodostępnej platformy panel.syngeos.pl. Punkty na mapie reprezentują usytuowanie sensorów, a ich kolor odwzorowuje stan powietrza: od najlepszego (zieleń), przez powietrze o stężeniu zanieczyszczeń powyżej dopuszczalnej normy (pomarańczowy), aż po powietrze wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy zanieczyszczeń (czerwony).
Mamy nadzieję, iż wyniki przedmiotowego testu pomogą wyłonić najlepszego dostawcę kolejnych urządzeń pomiarowych, których siecią w przyszłości ma być pokryty obszar całej gminy.

2018-12-12