Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

TOP10 Świata w Cheerleadingu Sportowym

Zawodniczki z Gminy Kocmyrzów-Luborzyca w TOP10 Świata w Cheerleadingu Sportowym 25-26 kwietnia 20 zawodniczek oraz dwóch trenerów Klubu Sportowego Cheerleaders Unique z Kocmyrzowa-Luborzycy reprezentowało Polskę w Mistrzostwach Świata Cheerleaders w Orlando. Podkrakowska drużyna w eliminacjach zaprezentowała dwie choreografie: Pom oraz Cheer Jazz.

”To historyczny moment dla naszego Klubu oraz dla całego polskiego cheerleadingu.” - mówi trener zespołu Lidia Stefańska - “Jako pierwsza polska reprezentacja wystartowaliśmy w kategorii Cheer Jazz. Nikt przed nami nie rywalizował także w dwóch kategoriach jednocześnie.” - Dodaje. Pierwszą rundę Mistrzostw Świata zawodniczki zakończyły na 13 miejscu w kategorii Pom oraz na 10 miejscu w kategorii Cheer Jazz, uzyskując awans do rundy finałowej. W końcowym rankingu Reprezentacja Polski uplasowała się jeszcze wyżej zajmując 9 miejsce w kategorii Cheer Jazz.

”Polska nigdy nie zaszła tak daleko w tanecznych kategoriach drużyn seniorskich. Lata treningów pozwoliły nam czuć się pewnie na parkiecie i osiągnąć sukcesy o jakich nikt nie śnił. To dopiero pierwszy sezon, w którym zespołowo tworzymy Kadrę Narodową. Po tych startach wracamy do kraju bogatsze o nowe doświadczenia oraz naładowane niesamowitą energią, która towarzyszyła całemu wydarzeniu. -Opowiada Gabriela Papka, jedna z zawodniczek Unique Cheerleaders. - Jesteśmy gotowe, by odnosić kolejne sukcesy.- Dopowiada Wiktoria Styczeń, zawodniczka z najdłuższym stażem w Klubie.

Powołanie do Kadry Narodowej udało się wywalczyć w zeszłorocznych Mistrzostwach Polski. Zespół zwyciężył w kategorii Senior Freestyle Pom i Senior Cheer Jazz. Tym samym zawodniczki otrzymały możliwość tworzenia reprezentacji Polskiego Związku Sportowego Cheerleadingu. Mistrzostwa Świata, to największy i najbardziej prestiżowy turniej organizowany przez International Cheer Union.

Rokrocznie rozgrywany jest w ESPN Wide World of Sports Complex w Disney Worldzie w Orlando. Rywalizację światowej czołówki śledzi szerokie grono fanów cheerleadingu na całym świecie, zaś zwycięzcy są wzorem do naśladowania dla sportowców na całym globie.

Poza startem w Mistrzostwach Świata zawodniczki zadebiutowały także na parkietach kolejnego globalnego turnieju w Orlando - The Dance Worlds. Finałowy start, który odbył się 28 kwietnia przyniósł reprezentacji 7 miejsce w kategorii Open Pom Premier. “Ten turniej to ikona wśród amerykańskich międzynarodowych rozgrywek klubowych. Nasz wynik jest najwyższym z Europy w tej kategorii.” - Opowiada trener zespołu.

Przygotowania do startów trwały od lipca. Na co dzień poza treningami z choreografii i techniki tanecznej, zawodniczki intensywnie pracują nad budowaniem siły i wytrzymałości. Zespół ściśle współpracuje także z psychologiem sportowym. W przygotowaniach do tegorocznego sezonu wzięli udział także specjaliści z Polski i Finlandii.

Zespół szykuje się także do ponownego udziału w Mistrzostwach Świata w 2025 roku. “Kolejny sezon będzie jeszcze bardziej wymagający. Poza naszym, seniorskim podwójnym powołaniem na następny sezon, Klub otrzymał także powołanie dla naszych młodszych zawodniczek. Przyszłoroczna Kadra z Unique Cheerleaders będzie liczyć ponad 40 sportowców.” -Opowiada Julia Czajor, zawodniczka tańczące w Orlando oraz główny trener młodszej grupy Unique Girls. We wcześniejszych latach Unique Cheerleaders dwukrotnie reprezentowało Polskę na Mistrzostwach Europy w Atenach (2022) i w Weronie (2023).

Również w tym roku Cheerleaders Unique ponownie wystartuje w Mistrzostwach Europy, które odbędą się pod koniec czerwca w Oslo.

Głównym Partnerem przygotowań i startu jest Województwo Małopolskie, które po raz czwarty wspiera zagraniczne wyjazdy Klubu Unique Cheerleaders.

Wyjazd zawodniczek do Orlando był współfinansowany przez Gminę Kocmyrzów - Luborzyca.

 

2024-05-10