Uwaga Ważny komunikat Oszustwo „na wypadek”.

Nie daj się nabraćOszuści działający metodą „na wypadek” uaktywnili się na terenie powiatu krakowskiego.

W ostatnich dniach dwie mieszkanki powiatu krakowskiego padły ich ofiarą Kobiety zgodnie z instrukcją oszusta przekazały mu gotówkę w kwocie 80 tysięcy złotych i złotą biżuterię wartą 10 tysięcy złotych ( pierwsza z nich), oraz 300 tysięcy zł ( druga z kobiet).

Policjanci z powiatu krakowskiego prowadzą szerokie działania profilaktyczne dotyczące oszustw metodą „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚP” itp., docierając do jak największej liczby osób. Uświadamiają ich o zagrożeniach związanych z tego typu przestępstwami, informują o metodach działania oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. Pomimo licznych apeli i komunikatów, niestety wciąż odnotowujemy tego typu przestępstwa.

Pamiętaj

Przestępcy działający tymi metodami oszukują głównie osoby starsze. Wywierają silny nacisk i presję, bo mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi! W ten sposób wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Należy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad:

nie informuj o posiadanej gotówce i nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcym;

jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie;

po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci jego numer telefonu;

w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastowe przekazanie pieniędzy;

Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję

Jeśli przeczytałeś ten komunikat opowiedz o nim swoim bliskim, w szczególności tym w wieku starszym

Prosimy o udostępnianie

Źródło https://kpp-krakow.policja.gov.pl/.../39691,Oszustwo-na...