V Orszak Trzech Króli w naszej gminie

Tegoroczne obchody Święta Objawienia Pańskiego, które potocznie nazywamy Świętem Trzech Króli, miały miejsce w poniedziałek 6 stycznia 2020 roku. Rozpoczęły się one o godzinie 10.30, kiedy to z parkingu obok Centrum Kultury i Promocji w Baranówce do kościoła parafialnego w Luborzycy wyruszył, zorganizowany już po raz piąty gminny „Orszak Trzech Króli”. Przypomnijmy w tym miejscu, że organizowany w naszej gminie „Orszak Trzech Króli”, jest imprezą od lat wpisaną na ogólnopolską listę takich wydarzeń, którą prowadzi działająca w Warszawie Fundacja „Orszaków Trzech Króli”.

Głównym organizatorem Orszaku w gminie Kocmyrzów-Luborzyca jest Koło Gospodyń Wiejskich z Luborzycy, którego działalnością kieruje jego Przewodnicząca, pani Jadwiga Walczak. W przygotowaniu tegorocznego „Orszaku Trzech Króli”, Koło uzyskało znaczące wsparcie ze strony Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Ponadto w pomoc przy organizacji imprezy włączyły się: parafia w Luborzycy, Koła Gospodyń Wiejskich z Goszyc i Wilkowa, Stowarzyszenie Kreatywnych Seniorów „Jesienny Liść” oraz Szkoła Podstawowa Kocmyrzów I.

Barwny korowód, prowadzony przez „Gwiazdę Betlejemską” i „Trzech Króli”, niosących symboliczne dary dla Jezusa – mirrę, kadzidło i złoto, któremu towarzyszyły okolicznościowe sztandary, w drodze do luborzyckiej świątyni, zatrzymał się przed „żywą Szopką Betlejemską” , usytuowaną obok luborzyckiego kościoła parafialnego, gdzie jego uczestnicy wspólnie zaśpiewali tradycyjne, polskie kolędy. „Szopka Betlejemska” przed świątynią w Luborzycy, została przygotowana przez wikariusza luborzyckiej parafii księdza Mieszka Ćwiertnię oraz panów Pawła Prusaka, Marka Prusaka, Mirosława Rodaka i Michała Ordę, a zwierząt do niej „użyczył” pan Marek Osiakowski.

Po tym krótkim, ale jakże symbolicznym postoju nasz gminny „Orszak Trzech Króli” udał się do Kościoła, w którym odprawiona została przez księdza proboszcza Tadeusza Majchra, uroczysta Msza święta. Nabożeństwo to uświetnił występ zespołu wokalnego „Serenada”, który to zespół koncertował także po zakończonej Mszy świętej.

Obchody tegorocznego Święta Trzech Króli zakończył przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Luborzycy oraz z Kół w Goszycach i Wilkowie tradycyjny poczęstunek dla wszystkich jego uczestników. Na tę wyjątkową okazję Panie przygotowały m. in. tradycyjny bigos staropolski, kiełbaski z grilla, znakomite ciasta i szereg innych „smakołyków”, a także gorące napoje.

Organizatorzy V Orszaku Trzech Króli pragną w tym miejscu podziękować za udzieloną pomoc i wsparcie wszystkim, którzy zaangażowali się w jego organizację. Szczególnie serdeczne podziękowania organizatorzy kierują w stronę Gminy Kocmyrzów-Luborzyca oraz Szkoły Podstawowej Kocmyrzów I.

2020-01-07