Kontrast
A A A
Polski BIP Gminy Kocmyrzów-Luborzyca

Właścicielu zwierzęcia - pamiętaj

Biorąc pod uwagę utrzymującą się wysoką temperaturę w ostatnich dniach, szczególnie pamiętajmy o zapewnieniu odpowiednich warunków naszym zwierzętom, poprzez przede wszystkim:

STAŁY dostęp do wody - naszym obowiązkiem jest dbanie o to zawsze, jednak nadzwyczaj ważne jest by uzupełniać pojemniki z wodą częściej w okresie letnim - zapotrzebowanie na wodę jest wtedy większe, woda szybciej się też nagrzewa.

Pamiętajmy, że jeżeli zwierzę wyleje wodę z miski, naszym obowiązkiem jest jej uzupełnienie, więc kontrolujmy poziom płynu częściej, a jeżeli wylana woda to rutyna u naszego pupila, zabezpieczmy miskę, przytwierdzając ją do podłoża lub ściany.

Zapewnienie odpowiedniego schronienia przed słońcem – w cieniu, miejscu, gdzie temperatura jest niższa a zwierzę może odpocząć.

Buda postawiona w nasłonecznionym miejscu nie chroni psa przed wysokimi temperaturami, szybko się nagrzewa, a słabo wentyluje. Pokryta dachem z blachy działa niemal jak piekarnik!

Dobrym sposobem na zapewnienie komfortu zwierzęciu jest również pozostawienie większego pojemnika z wodą, by zwierzę mogło się dodatkowo schłodzić. Możemy również pozostawić w zacienionym miejscu mokry ręcznik, na którym choć przez chwilę zwierzę może obniżyć temperaturę ciała. Lepszym sposobem jest zaopatrzenie naszego psa w matę chłodzącą.

Unikajmy długich spacerów po nagrzanym asfalcie – mogą one doprowadzić do poparzeń łap;

Nie zostawiajmy zwierzęcia w samochodzie! W tym przypadku nie jest ważne, że szyby w aucie są uchylone a zwierzę ma spędzić w nim tylko kilka minut – tak wysoka temperatura może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do jego udaru i śmierci!

Wskazanym jest, by częściej wyczesywać zwierzę, które w okresie letnim pozbywa się tzw. zimowej sierści – zapewni mu to komfort a zadbana sierść odizoluje go od wysokich temperatur. Strzyżenie dużych psów nie jest wskazane, może doprowadzić do poparzeń skóry.

Dbajmy o naszych czworonożnych przyjaciół

 

2024-06-19